Εκπαιδευτική Εκδρομή στην Αθήνα – Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Οι μαθητές/τριες της Στ΄τάξης με τη διευθύντρια του σχολείου μας κ. Δαλακούρα Αικατερίνη, τους δασκάλους τους κ. Αναστασίου Γεωργία, κ. Τσιάρα Γεώργιο και τους γονείς τους πραγματοποίησαν τριήμερη Εκπαιδευτική Εκδρομή στην Αθήνα με σκοπό την Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων.

Στο πλαίσιο αυτής εκδρομής επισκεφτήκαμε το Καλλιμάρμαρο, το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, τον Βράχο και το Μουσείο της Ακρόπολης, το Ζάππειο Μέγαρο, το Μουσείο Μπενάκη και φυσικά τη Βουλή των Ελλήνων. Οι επισκέψεις μας συνοδεύονταν από ξεναγήσεις από διπλωματούχους ξεναγούς που κέρδισαν το απόλυτο ενδιαφέρον των παιδιών, των δασκάλων και των γονιών.  Περπατήσαμε στην περιοχή της Πλάκας, στο Μοναστηράκι, στο Θησείο, διασχίσαμε με το λεωφορείο μας  δρόμους της Αθήνας και είδαμε κι άλλα ιστορικά κτίρια, παρακολουθήσαμε την αλλαγή φρουράς στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη και την μεγαλόπρεπη παρέλαση των Ευζώνων. Επιπλέον στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού παρακολουθήσαμε την καταπληκτική θεατρική παράσταση «Οι Άθλιοι» του Βίκτωρος Ουγκό. Σε κάθε επίσκεψή μας η συμμετοχή των  μαθητών/τριών ήταν ενθουσιώδη. Ήταν μια μοναδική εκδρομή και μια εξαιρετική εμπειρία για τα παιδιά που θα τη θυμούνται σε όλη τους τη ζωή.