Εκδήλωση «Ενδυναμώνοντας τις σχέσεις σχολείου και οικογένειας»

Τη Δευτέρα 15/04/24 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου εκδήλωση με θέμα την ενδυνάμωση των σχέσεων σχολείου και οικογένειας. Οι γονείς και κηδεμόνες που παραβρέθηκαν είχαν τη δυνατότητα να ακούσουν τις προτάσεις της κ. Σοφίας Γεώργου, Κοινωνιολόγου και Στέλεχος του κέντρου Πρόληψης ΠΕ Ημαθίας ΠΡΟΣΒΑΣΗ για την καλύτερη δυνατή συνεργασία γονέων- εκπαιδευτικών. Τονίστηκε η σημασία της γονικής εμπλοκής στη σχολική ζωή και τα οφέλη της για τα παιδιά, τους γονείς και τους/τις εκπαιδευτικούς. Παρουσιάστηκαν οι παράγοντες που επηρεάζουν τη συνεργασία αυτή καθώς και τα αίτια της περιορισμένης γονικής συμμετοχής. Στο τέλος της παρουσίασης, ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση με τους παρόντες γονείς να θέτουν τους προβληματισμούς τους και να κάνουν διάλογο με τους/τις εκπαιδευτικούς.