Αφιέρωμα για τα 100 χρόνια από τη γέννηση της Άλκης Ζέη στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών

Την Πέμπτη 1-6-23 οι μαθητές/τριες της Ε1 τάξης, συμμετείχαν στο αφιέρωμα στη συγγραφέα Άλκη Ζέη με αφορμή τα 100 χρόνια από τη γέννησή της. Η εκδήλωση οργανώθηκε από τη Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Ν. Ημαθίας και τον Δήμο Βέροιας και πραγματοποιήθηκε  στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών Βέροιας. Συμμετείχαν εκτός από το σχολείο μας κι άλλα πέντε σχολεία της πόλης μας.

Οι μαθητές/τριες μας παρουσίασαν τη βιογραφία της συγγραφέας, την υπόθεση του βιβλίου «Μωβ ομπρέλα» και η συμμετοχή τους ολοκληρώθηκε με τη θεατρική απόδοση του αποσπάσματος «…Είστε για τα πρόβατα…» από το ίδιο βιβλίο. Η παρουσίαση των παιδιών ήταν εξαιρετική. Πήραμε τα εύσημα από όλους τους παρευρισκόμενους, μικρούς και μεγάλους. Συγχαρητήρια στα παιδιά!!!