Συμμετοχή στο Δημοτικό Συμβούλιο Παίδων

Τη Δευτέρα 11-12-23 πραγματοποιήθηκε για έβδομη συνεχόμενη χρονιά το Δημοτικό Συμβούλιο Παίδων στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δήμου Βέροιας. Σε αυτό συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου, οι οποίοι/ες παρουσίασαν δημόσια τις απόψεις και τις προτάσεις τους για θέματα που απασχολούν τον τόπο μας, ως ενεργοί και υπεύθυνοι πολίτες. Η ΣΤ΄τάξη του  σχολείου μας  συμμετείχε στο Δημοτικό Συμβούλιο Παίδων με τη μαθήτρια Λάτσαρη Δήμητρα και τον μαθητή Μπαντή Ιωάννη, οι οποίοι εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας και τους συμμαθητές τους  παρουσιάζοντας τις σκέψεις και τις προτάσεις τους για το πρόβλημα των τραπεζοκαθισμάτων έξω από τους χώρους εστίασης και για την έλλειψη χώρου στάθμευσης στην πόλη μας.

Ήταν μια ενδιαφέρουσα βιωματική εμπειρία του τρόπου λειτουργίας των θεσμών και των οργάνων στο πλαίσιο του δημοκρατικού πολιτεύματος.