Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ Νάουσας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης του σχολείου μας  την Πέμπτη 12/5/22 συμμετείχαν στο δια ζώσης εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΕΠΕΑ Νάουσας,  «Αράπιτσα το ποτάμι μας». Τα παιδιά στο εισαγωγικό μέρος του προγράμματος έμαθαν για διάφορα περιβαλλοντικά θέματα όπως τα υδρογραφικά χαρακτηριστικά του Ν. Ημαθίας,  τα δέντρα, τους θάμνους και τα ποώδη φυτά που ευδοκιμούν στην περιοχή της Αράπιτσας, και τη σπουδαιότητα του νερού για την ύπαρξη και διατήρηση της ζωής. Στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να περπατήσουν σε μονοπάτια δίπλα στο ποτάμι με στάσεις σε επιλεγμένα σημεία ιδιαίτερου φυσικού ενδιαφέροντος, να έρθουν σε επαφή με τη φύση, γνωρίζοντας τη χλωρίδα και κάποια είδη από την πανίδα του υδροβιότοπου (πουλιά, σκιουράκια, χελώνες). Μάλιστα  στο εκτροφείο θηραμάτων Αγίου Νικολάου είδαν ξένες ποικιλίες  φασιανών ακόμη και αγριογούρουνα που κατεβαίνουν από το βουνό. Στις πηγές της Αράπιτσας, οι μαθητές/τριες διαπίστωσαν την ορμητική δύναμη του νερού και στη συνέχεια με τη βοήθεια βιοδεικτών αξιολόγησαν την  καθαρότητα των νερών του ποταμού. Τέλος στο πάρκο του Αγίου Νικολάου το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με πολύ παιχνίδι.