Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Βήμα του Αποστόλου Παύλου

Την Παρασκευή 3-11-23 οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄τάξης του σχολείου μας με τους δασκάλους τους επισκέφτηκαν το Βήμα του Αποστόλου Παύλου. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιότητων : Παγκόσμια και Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά (Το Βήμα του Αποστόλου Παύλου – Ένα σπουδαίο μνημείο της πόλης μας). Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα αποσκοπεί οι μαθητές/ήτριες να αποκτήσουν επίγνωση και να ευαισθητοποιηθούν σε ζητήματα που σχετίζονται με την πολιτιστική κληρονομιά και τον δημόσιο χώρο. Στο εργαστήριο της Παρασκευής  οι μαθητές/ήτριες έγιναν «ιστορικοί ντετέκτιβ», εξερεύνησαν και ανέλυσαν  στοιχεία του μνημείου ώστε να   κατανοήσουν καλύτερα την κατασκευή του και την  ιστορική  του σημασία.