Αφιέρωμα στην Άλκη Ζέη στο σχολείο μας

Με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη γέννηση της συγγραφέας Άλκης Ζέη, το 2023 ανακηρύχθηκε Λογοτεχνικό έτος Άλκη Ζέη.

Οι μαθητές/τριες της Ε1 τάξης, προκειμένου να τιμήσουν αυτή τη σπουδαία συγγραφέα, αρχικά πήραν μέρος στον 12ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης του εκδοτικού οίκου «Μεταίχμιο», που ήταν αφιερωμένος στη Άλκη Ζέη και την Παρασκευή 26-5-23 , στην αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων ,παρουσίασαν στους μαθητές/τριες του σχολείου μας ένα αφιέρωμα που ετοίμασαν για τη συγγραφέα. Παρουσίασαν τη βιογραφία της συγγραφέως με  πλούσιο φωτογραφικό υλικό, τραγούδησαν τραγούδια με θέμα το βιβλίο και απέδωσαν θεατρικά ένα απόσπασμα από το βιβλίο Το καπλάνι της βιτρίνας: «Οι βαρετές Κυριακές, ο Ίκαρος και η προπαίδεια» και ένα απόσπασμα από το βιβλίο Η μωβ ομπρέλα «…Είστε για τα πρόβατα…». Η εκδήλωση τελείωσε με ένα τραγούδι αφιερωμένο στην Άλκη Ζέη και την παρουσίαση των εικαστικών δημιουργιών των παιδιών που εμπνεύστηκαν από τα βιβλία της συγγραφέως.