Εορτασμός της 25ης Μαρτίου 1821

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024  το σχολείο μας γιόρτασε την επέτειο της 25ης  Μαρτίου του 1821. Οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄  παρουσίασαν το «Χρονικό της Ελληνικής  Επανάστασης» με αφήγηση , δραματοποιημένο πεζό και ποιητικό λόγο συνοδευόμενο από τραγούδια και χορούς.

Οι μαθητές/τριες υποδύθηκαν ρόλους ιστορικών προσώπων, που θυσίασαν τη ζωή τους για την ανεξαρτησία της πατρίδας. Με τραγούδια και χορευτικά ύμνησαν και τίμησαν τους ήρωες και τις ηρωίδες που αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν για την ελευθερία μας. Το μήνυμα της παράστασης ήταν σαφές: «Η ελευθερία είναι αγαθό που αξίζει τον αγώνα και τις θυσίες. Η ελευθερία είναι αναμφισβήτητο και αναφαίρετο δικαίωμα κάθε ανθρώπου και πρέπει ο καθένας να τη σέβεται και να την υπερασπίζεται, διότι «Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά» όπως αναφέρει και ο Ρήγας Φεραίος. Τέλος δεν πρέπει να ξεχνάμε πως Πατρίδα δεν είναι μονάχα το παρελθόν που κουβαλάμε μέσα σας, Πατρίδα είναι και το παρόν, όπως το ζει ο καθένας…»

Συγχαρητήρια στα παιδιά και  στους/στις εκπαιδευτικούς  που συνέβαλαν στην επιτυχία της γιορτής!

(Αξιοσημείωτη ήταν και η συμμετοχή μαθητριών της Α΄τάξης στο δρώμενο του «Κρυφού Σχολειού»).