Επίσκεψη στο Ειδικό Σχολείο Βέροιας

Τη Δευτέρα 20-2-2017 ,οι μαθητές της Στ΄τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ειδικό Σχολείο Βέροιας, στα πλαίσια του Προγράμματος για τη Διαφορετικότητα που υλοποιούν κατά τη φετινή σχολική χρονιά. Στο Ειδικό Σχολείο μάς υποδέχτηκαν ο Διευθυντής  κ. Τσιόγκας Αντώνης και η κοινωνική λειτουργός κ.Οικονομίδου Έφη, η οποία μας ξενάγησε στους χώρους του σχολείου και φρόντισε να μας ενημερώσει για τον τρόπο λειτουργίας του. Το σημαντικότερο κομμάτι της επίσκεψης όμως πραγματοποιήθηκε όταν οι ίδιοι οι μαθητές, μέσα από διάφορες δραστηριότητες, μπήκαν στη θέση ατόμων με προβλήματα όρασης και κίνησης.

Νομίζουμε ότι η επίσκεψη αυτή θα μείνει αξέχαστη στους μαθητές μας.

Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του σχολείου για τη φιλοξενία τους, ιδιαίτερα την κ. Οικονομίδου για την άψογη ξενάγησή της , αλλά και τον κ. Παυλίδη Παγκράτη για τη «μουσική επένδυση» της ξενάγησης!

Οι εκπαιδευτικοί της Στ΄τάξης

Λάντζος Θωμάς

Αναστασίου Γεωργία

Σισμανίδου Ουρανία