προληπτικός έλεγχος για τις ψείρες

Με το άνοιγμα των σχολείων τα κρούσματα φθειρίασης παρουσιάζουν έξαρση καθώς οι ψείρες (ή φθείρες της κεφαλής όπως αποκαλούνται επιστημονικά) μεταδίδονται πολύ εύκολα μεταξύ των παιδιών. Ωστόσο αποτελεί ένα εποχικό φαινόμενο, αφού πρόσφατη ελληνική επιδημιολογική μελέτη φανερώνει ότι  το 70% των μαθητών δημοτικού θα κολλήσουν  έστω και μια φορά στη ζωή τους ψείρες από τους συμμαθητές τους. Αν και πολλοί πιστεύουν πως οι ψείρες προτιμούν τα άλουστα μαλλιά η πραγματικότητα είναι τελείως  διαφορετική αφού προσβάλλει εξίσου καθαρά ή βρώμικα κεφάλια. Τέλος οι ψείρες μεταδίδονται κατά τη στενή επαφή των μαθητών όταν παίζουν. Γι΄αυτούς τους λόγους ο μόνος τρόπος καταπολέμησης τους είναι ο προληπτικός έλεγχος του κεφαλιού των παιδιών. Ενημερωθείτε σχετικά με περισσότερες λεπτομέρειες από εδώ.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...