Υγιεινή Διατροφή

Την Παρασκευή 12 Ιανουαριου 2024, τα παιδιά της Ε΄ τάξης, με την καθοδήγηση των δασκάλων τους κ. Γλυκερία Μήτσιαλη και κ. Γιάννη Κοκκίνη παρουσίασαν στους/στις μαθητές/τριες όλων των τάξεων του σχολείου, τις ομαδικές εργασίες τους με θέμα τη διατροφή. Οι παρουσιάσεις- εισηγήσεις ( με μορφή power point, word ),οι αφίσες, οι κατασκευές διατροφικών πυραμίδων, οι πίνακες ζωγραφικής, εμπνευσμένοι από τη διατροφή, αναρτήθηκαν στους πίνακες ανακοινώσεων της τάξης. Ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση και τονίστηκε από τους/τις εισηγητές/τριες- μαθητές/τριες, η σημασία της ισορροπημένης διατροφής. Αξιοσημείωτη ήταν η αλληλεπίδραση μεταξύ των μαθητών/τριών στον διάλογο που αναπτύχθηκε, ο οποίος κατέληξε στο συμπέρασμα  ότι οι  σωστές και υγιεινές διατροφικές συνήθειες είναι σημαντικό να ξεκινούν από μικρή ηλικία, καθώς παίζουν καθοριστικό ρόλο, όχι μόνο στη φυσιολογική ανάπτυξη του ατόμου,αλλά και στη διατήρηση της σωματικής,ψυχικής και πνευματικής υγείας του. Ένα μεγάλο μπράβο για την προσπάθειά τους!