«Ο Φον Κουραμπιές εναντίον Κόμη Μελομακαρόνη»

Κόκκινη κλωστή δεμένη, στην ανέμη τυλιγμένη

δώσ’ της κλώτσο να γυρίσει, παραμύθι ν΄αρχινίσει….

Σε όλα τα παιδιά αρέσουν τα παραμύθια, γι’ αυτό και οι δασκάλες της Α τάξης, στα πλαίσια του προγράμματος ομαλής μετάβασης των παιδιών του Νηπιαγωγείου στο Δημοτικό Σχολείο και ενόψει της χριστουγεννιάτικης περιόδου πραγματοποιήσαν την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου κοινή δράση της Α΄ τάξης του Σχολείου  με παιδιά του Νηπιαγωγείου, που περιλάμβανε την ανάγνωση και τη δραματοποίηση του παραμυθιού «Ο Φον Κουραμπιές εναντίον Κόμη Μελομακαρόνη».

Μετά την ανάγνωση του παραμυθιού από την κ. Αμυγδαλιά, τα παιδιά ανέλαβαν τους ρόλους και μέσα από θεατρικό παιχνίδι, μας παρουσίασαν τη δική τους εκδοχή της ιστορίας. Στο τέλος, όλα κεράστηκαν κουραμπιέδες και μελομακάρονα που πρόσφερε η μαμά ενός παιδιού, την οποία και ευχαριστούμε ιδιαιτέρως.

Α΄ Τάξη 9ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας