Εκπαιδευτική δράση εντός του Σχολείου από την Α΄ τάξη με θέμα την υγιεινή διατροφή.

Την Τετάρτη  08-02-2023  και στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων επισκέφτηκε  το  σχολείο  μας   η  Κα  Τσολάκη Μαρία, με την ιδιότητα της διατροφολόγου.  Ενημέρωσε τους  μαθητές/τριες  της Α’ Τάξης (Α1 και Α2 τμήματα)  για  την  υγιεινή  διατροφή χρησιμοποιώντας πλούσιο εποπτικό υλικό με το οποίο ανέδειξε   τις ομάδες τροφίμων, την αξία του πρωινού, την πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής, τα θρεπτικά συστατικά, τη σημασία του νερού, την πρόληψη της παχυσαρκίας κ.ά. Η δράση εντός του σχολείου ολοκληρώθηκε με την κατανάλωση ενός πλούσιου και υγιεινού πρωινού από όλους τους συμμετέχοντες στο πρόγραμμα υγιεινής διατροφής.