ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΣΕΙΣΜΟ

Στα πλαίσια των δράσεων της σχολικής ζωής, επισκέφτηκαν το σχολείο μας  εκπρόσωποι της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Βέροιας και  πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική δράση στην αυλή του  σχολείου   με στόχο  την ενημέρωση των  μαθητών/τριων  για τον  τρόπο αντίδρασης και συμπεριφοράς σε περιπτώσεις εκδήλωσης φωτιάς και σεισμού.  Η δράση πραγματοποιήθηκε την Τρίτη  15-11-2022 με την επίδειξη του τρόπου κατάσβεσης πυρκαγιών και της ασφαλούς εκκένωσης των σχολικών αιθουσών, προκειμένου η ενημέρωση  να γίνει με τρόπο βιωματικό και προσαρμοσμένο στις πραγματικές συνθήκες. Τα παιδιά συμμετείχαν με ιδιαίτερο ενθουσιασμό και προσοχή και αποκόμισαν πραγματικά οφέλη , καθώς μέσα από την ενημέρωση αντιλήφθηκαν τους υπαρκτούς κινδύνους από τα φαινόμενα φυσικών καταστροφών και την αναγκαία επίδειξη ψυχραιμίας και πιστής τήρησης των οδηγιών σε τέτοιες έκτακτες συνθήκες.