ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΝΕΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι ο καθιερωμένος αγιασμός για τη νέα σχολική  χρονιά θα γίνει την  Δευτέρα 14/09/2020 και ώρα 11:00 π.μ. Ώρα προσέλευσης μαθητών 10:45. Ειδικά φέτος λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του ιού COVID-19 η τελετή θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου μόνο με εκπροσώπους εκπαιδευτικών και των μαθητών της Α΄τάξης. Οι δάσκαλοι του σχολείου μας θα συνοδέψουν τους μαθητές στις τάξεις τους και μετά το πέρας του τελετουργικού ο ιερέας θα περάσει από όλες τις τάξεις για να δώσει τις ευλογίες του σε μαθητές και εκπαιδευτικό προσωπικό και οι μαθητές θα αποχωρήσουν.

Η χρήση μη ιατρικής μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους, μαθητές, εκπαιδευτικούς και λοιπό προσωπικό.  Για αυτό το λόγο παρακαλούνται οι γονείς και οι κηδεμόνες  να προμηθεύσουν στα παιδιά τις απαιτούμενες μάσκες για να τις φορέσουν κατά την είσοδό τους στο σχολικό χώρο.  Εάν κάποιος μαθητής δεν έχει μαζί του μάσκα δεν μπορεί να εισέλθει στους χώρους του σχολείου σύμφωνα με την σχετική ΚΥΑ , η οποία δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 3780 Β ́ που αφορά τη λειτουργία των εκπαιδευτικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...