Το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο – Planetarium Οn Τhe Go – στο σχολείο μας!!!

Το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο – Planetarium Οn Τhe Go, – μια ειδική ημιμόνιμη φορητή κατασκευή σταθερού θόλου με καρέκλες για τους θεατές, είναι στο σχολείο μας, προσφέροντας μία μοναδική οπτικοακουστική διδακτική εμπειρία. Κυρίαρχο χαρακτηριστικό του είναι η τεράστια ημισφαιρική οθόνη προβολής και καθώς οι εικόνες προβάλλονται σε όλη την εσωτερική επιφάνεια του θόλου, δημιουργείται ένα απίστευτα εντυπωσιακό περιβάλλον που συναρπάζει.

Οι μαθητές/τριες παρακολουθούν μια προβολή μέσα στο Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο και στη συνέχεια έξω από τον θόλο ακολουθεί παρατήρηση με τηλεσκόπιο. Έτσι γνωρίζουν τις συναρπαστικές ανακαλύψεις στην εξερεύνηση του διαστήματος, κατανοούν τον κόσμο γύρω τους, την ίδια τη Γη και τη θέση μας στο σύμπαν.

Η εμπειρία είναι μοναδική για τα παιδιά , καθώς σε συνθήκες covid  μάλιστα , ο έναστρος ουρανός ήρθε κοντά τους!!!